W jakim wnętrzu sprawdzą się schody wykonane z drewna?
Schody drewniane tworzą ciepłą, domową atmosferę w budynku. Wpływają też pozytywnie na mikroklimat wnętrza. Budujesz dom, a może chcesz przeprowadzić generalny remont i zastanawiasz się, czy drewniane schody będą pasować do twojego nowoczesnego domu? Przeczytaj poniższy wpis.
Zazwyczaj drewniane schody łączy się z wnętrzami o charakterze tradycyjnym, w których królują drewniane elementy takie jak meble, boazeria lub drewniane okiennice. Szczególnie dobrze wyglądają one w małych pomieszczeniach, jako wejście na poddasze czy antresolę. Świetnie prezentują się w domkach letniskowych, podkreślając ich naturalny charakter. Coraz częściej jednak projektanci wnętrz proponują wprowadzanie drewna do pomieszczeń o zupełnie innym, nowoczesnym, a nawet minimalistycznym stylu. Drewniane schody zaskakująco dobrze komponują się z kamieniem, metalem, cegłą czy sztucznymi tworzywami. Zimnym wnętrzom w stylu industrialnym nadają ciepły, przyjazny charakter. Są ponadczasowe, doceniane pomimo zmieniających się trendów w aranżacji wnętrz. Świetnie wyglądają zarówno jako schody proste, jak i spiralne, z balustradą lub bez. Pamiętaj, że różne gatunki drewna mają inne odcienie, a poprzez nałożenie specjalnych farb można dodatkowo zmienić ich kolor. To sprawia, że możliwości aranżacyjne mebli drewnianych są niemal nieograniczone.
Zalety drewnianych schodów
Drewniane schody są wygodne, ciche w użytkowaniu. Lekka i jednocześnie trwała konstrukcja tworzy korzystny mikroklimat. Drewno jako materiał posiada zdolność regulowania wilgotności w pomieszczeniach – pochłania nadmiar wilgoci i oddaje ją, gdy powietrze jest zbyt suche. Dzięki temu wpływa pozytywnie na zdrowie i samopoczucie domowników. Najlepsze właściwości zachowuje, gdy jest odpowiednio zabezpieczone środkami na bazie olejów. Schody dębowe i jesionowe są wyjątkowo wytrzymałe. Schody sosnowe i świerkowe – nieco najdelikatniejsze, przeznaczone głównie do wnętrz. Rzadziej do produkcji schodów stosuje się również gatunki egzotyczne takie jak teku czy merbau.
Czytaj również: Meble kuchenne z drewna na wymiar - dlaczego warto je wybrać?